Jak proběhly předchozí ročníky

Na olympijských hrách se měří tělesné schopnosti, proč neuspořádat olympiádu na porovnání duševních schopností! Vždyť právě tyto schopnosti dělají člověka člověkem. Myšlenka takovéto olympiády byla poprvé realizována v roce 1997 v Londýně pod názvem Mind Sports Olympiad (Olympiáda duševních sportů) a získala si pověst největšího setkání hráčů deskových her a sportovců mysli na světě. V Praze se koná každoročně od roku 2001. Tento první pražský ročník byl zároveň oficiální 5. ročník celosvětové Mind Sports Olympiad.

1. ročník - rok 2001

foto

1. - 8. července 2001, Praha, Tyršův dům a Žofín

Festival se poprvé konal v Praze (předcházející 4 byly v Londýně) a proběhl úspěšně s mnoha kladnými ohlasy a za pozornosti celé řady médií (mnoho článků v novinách, reportáží v rádiu i několik vstupů v televizi např. pořad "21", magazíny, pořady pro mládež.).

foto

Akce byla určena všem hravým lidem z celého světa, malým i velkým, expertům i amatérům. Každý si zahrál a naučil se něco nového. O tom, že tato akce zaujala jak specialisty na deskové hry, tak širokou veřejnost, svědčí následující čísla:
Startů v turnajích bylo 1030 z 19 zemí světa a počet volně příchozích, kteří se přišli hry naučit a vyzkoušet si je, odhadujeme na 1000 - 1500.
Bylo uděleno přes 200 medailí hráčům z 15 zemí světa. Zde jsou počty medailí udělené jednotlivým státům: Česká republika 134, Rakousko 13, Rusko 7, Francie 7, Rumunsko 6, Holandsko 5, Slovensko 5, USA 4, Německo 4, Maďarsko 3, Anglie 3, Bulharsko 3, Polsko 2, Litva 1, Israel 1
Turnajů bylo téměř 70 ve zhruba 30 hrách.

Podívejte se na výsledky.

2. ročník - rok 2002

foto

16.-23. června 2002, Praha, Tyršův dům

Druhý ročník festivalu se opět konal v budově České obce sokolské v Tyršově domě na Malé Straně. Tyto krásné prostory umocnily požitek ze hry všem hravým lidem z celého světa, malým i velkým, expertům i amatérům. Každý si zahrál a naučil se něco nového.

Ani tento ročník neunikl značné pozornosti médií, takže naše tisková mluvčí byla neustále na několika místech zároveň.

foto

2. ročník byl rozdělen do dvou částí:

Podívejte se na výsledky.

Proběhlo celkem 30 turnajů a soutěží s 311 vstupy hráčů z 10 zemí a 2 kontinentů. Tento festival nabídl také mnoho akcí pro veřejnost, které se konaly ve dnech 21.-23. června. Zúčastnilo se jich 1100 lidí všech věků od předškolních dětí až po důchodce, významný podíl tvořily rodiny s dětmi. Hlavním lákadlem byla Ludotéka, kde měli návštěvníci možnost celé dny hry zkoušet a hrát za asistence demonstrátorů. Každý den se konaly soutěže pro děti a příchozí.

3. ročník - rok 2003

4. - 12. října 2003, Praha, Tyršův dům

foto foto

Podívejte se na výsledky.

4. ročník - rok 2004

foto

2. - 10. října 2004, Praha, Tyršův dům

Během festivalu vybrala Akademie her (16 odborníků) Hru roku 2004, a to hru Osadníci z Katanu.

5. ročník - rok 2005

foto 1. - 9. října 2005, Praha, Tyršův dům

Během festivalu vybrala Akademie her (16 odborníků) Hru roku 2005, a to hru Puerto Rico.

6. ročník - rok 2006

30.9. - 8.10. 2006, Praha, Tyršův dům

foto

Během festivalu vybrala Akademie her (16 odborníků) Hru roku 2006, a to hru Ticket to Ride.

7. ročník – rok 2007

28.9.–7.10.2007, Praha, Tyršův dům

Díky pátečnímu svátku sv. Václava se brány Deskohraní letos otevřely již v pátek 28.9. a zůstaly otevřené rekordních 10 dní!

Na festivalu proběhlo 71 turnajů, a to nejen v klasických hrách jako Scrabble, Dáma, Othello, ale i neméně zajímavých moderních deskových hrách, např. Osadníci, Sankt Petěrburg nebo Diplomacie. Mezi těmito turnaji vynikají mistrovství republiky, vzpomeňme 5. mistrovství republiky v Carcassonne, které vyhrál Matyáš Veselý. Jedním z nejsledovanějších turnajů je každoročně také mistrovství republiky v deskových hrách družstev (Čtyřpohár), letos již 5. v pořadí. Zúčastnilo se 22 týmů, vítězem se stal tým Paluba II ve složení: Věra Beranová, Petr Holub, Bobo Kebza, Jiří Bauma. Ti budou zastupovat Českou republiku na Europa Masters v německém Essenu v příštím roce. Zapadnout nesmí ani 10. evropské GP v Othellu, jehož se zúčastnili hráči Holandska, Polska, Velké Británie a České republiky. Vítězem se stal Nicky van den Biggelaar z Nizozemí, z českých účastníků se nejlépe umístil Miroslav Voráček, jenž získal 3. místo. Gratulujeme! Absolutním vítězem soutěže Pětimysl s počtem bodů 474 se stal Michal Konfršt. Nejen turnaje, ale i tradiční ludotéka, tedy volné hraní, zvláště o víkendech praskala ve švech. Návštěvníci se snadno zorientovali ve hrách rozdělených podle barev na semaforu od nejjednodušších (zelené) až po složitější (červené), na něž je třeba si vyhradit více času. Po celou dobu byli v ludotéce k dispozici hermani, stále připravení poradit s výběrem her či pravidly.

Novinkou letošního roku bylo Fórum autorů, na kterém čeští autoři her představovali prototypy svých her. Jako každý rok byla na Deskohraní vyhlášena Hra roku. Akademie her udělila toto ocenění pro letošní rok hře Poštovní kurýr.

8. ročník – rok 2008

27.9.–5.10.2008, Praha, Tyršův dům

Letošní ročník festivalu se nesl ve znamení rekordního počtu 100 turnajů od malých pro začínající hráče až po mistrovství republiky (v Carcassone, Osadnících, Othellu) i historicky první mistrovství v nové hře Agricola. Ta se i za krátkou dobu své existence stala velkým hitem nejen mezi českými hráči. Mistr ČR v Carcassone Martin Mojžíš se stal poté v evropském klání vícemistrem Evropy. Gratulujeme!

Velkého uznání se festivalu dostalo od Belgičana Krise Burma, který v jeho rámci uspořádal mistrovství světa v Gipf projektu. Proběhlo šest samostatných turnajů v těchto abstraktních hrách pro dva, jichž je Kris Burm autorem. Vítězem se stal Mathijs Booden z Holandska, který si odnesl cenu v hodnotě 250 Eur. Zastoupení bylo opravdu špičkové, ale čeští hráči se neztratili. Nejlépe se vedlo Jirkovi Baumovi, který se umístil na 11. místě z celkového počtu hráčů 34. Čtyřpohár – 6. mistrovství republiky v deskových hrách družstev – vyhrálo družstvo Poslední naděje ve složení Ondřej Demel, Mario Babůněk, Karel Berka, Milan Horák.

Novinkou letošního Deskohraní bylo noční hraní pod názvem: Tu noc se nepůjde spát. Celou noc si účastníci nikým nerušení vychutnávali speciality ze světa deskových her, na které v denním shonu není čas. Kdo vydržel až do ranního rozbřesku, čekalo na něho milé překvapení. Co? To nemůžeme prozradit, protože akci jistě zopakujeme na některém z dalších ročníků. Ocenění Hra roku se dostalo hře Agricola!

9. ročník – rok 2009

19.9.–27.9.2009, Praha, Tyršův dům

Letošní Deskohraní se z různých důvodů uskutečnilo již poslední týden v září. Prodloužený víkend a teplé počasí lákalo sice na procházku, ale mnoho z vás mu statečně odolávalo! Zúčastnili jste se takřka 80 turnajů a vybírali jste si z nabídky více jak 150 her v ludotéce.

Nejmladším účastníkem festivalu byl talentovaný čtyřletý Vojta Suchý, který si vybojoval v turnaji „Umí prase létat?" bronzovou medaili mezi třinácti dětmi ve věku do patnácti let! Hrál už loni jako tříletý, a tehdy se umístil na šestém místě. Letos už hrál zcela bez pomoci rodičů a ukázal, že jde ve stopách svého otce Vládi Suchého, který hry nejen hraje, ale i vymýšlí. Svým překvapivým průběhem zaujalo 7. mistrovství České republiky ve známé hře Carcassonne. Předloňský mistr republiky Matyáš Veselý nejdříve málem podlehl v semifinále hráči na čtvrtém místě, v posledních tazích průběh zvrátil a nakonec vyhrál o jediný bod. To mu dodalo odvahu a sebevědomí do finále, kde se utkal s loňským mistrem republiky a přesvědčivě ho porazil. Průběh turnaje také zpestřila překvapivá remíza 124:124, což je situace, jakou na mistrovství ČR nepamatujeme.

O svoji národní hru Toguzkumalak se s námi podělila delegace z Kazachu. Nebylo pro ně jednoduché se do Prahy dostat, ale o to víc jim příjemná atmosféra tyto strasti vynahradila. Jazyk nebyl problémem, tato kazašská hra vás vtáhne i tak. Hrou roku byl Akademií her vyhlášen Dominion.

Rozhovor s Jakubem Těšínským o letošním deskohraní na Frodovy deskové hry

10. ročník – rok 2010

9.10.–17.10.2010, Praha, Tyršův dům

Letos bylo Deskohraní přesunuto zpět na říjen a bylo vidět, že termín všem vyhovoval – Tyršův dům praskal ve švech! Ludotéku za celý týden navštívilo 5400 hráčů, dalších 1400 hráčů se zúčastnilo přibližně 80ti připravených turnajů. To je skutečně rekordní návštěvnost, již nyní uvažujeme, jak pro příští rok zvětšit herní prostory. Letos se hrálo i v chodbách Michnova paláce.

Hlavní částí pro veřejnost i letos byl volný herní prostor Ludotéka, kde se návštěvníci mohli naučit a vyzkoušet si více než 321 druhů deskových her pod vedením odborných lektorů. Proběhlo skoro 80 turnajů nejrůznějších úrovní od dětských až po mistrovské. Mistrovství deskových her družstev Čtyřpohár letos proběhl ve hrách Mořeplavci, Vládci podzemí, Thunderstone a Steel Driver. Vítězem se stalo družstvo z Třebotova ve složení Jana Dvořáková, Michal Jindra, Ondřej Makovec a Pavel Vykydal. V navazujícím Mistrovství Evropy v německém Essenu získali naši reprezentanti stříbrnou medaili. Už 3. ročník mistrovství ČR v Agricole vyhrál Jan Krček a vítězem 9. ročníku mistrovství ČR v Osadnících z Katanu se stal Petr Frajvald. Osadníci zároveň na letošním Deskohraní oslavili 15. výročí, můžete si prohlédnout fotky ve fotogalerii. Z dalších turnajů nelze zapomenout na Mistrovství Evropy juniorů v Zatre, už třeba proto, že Zatre si na letošním Deskohraní zahrál i sám předseda federace Zatre Wolfgang Wichmann. Mnozí z vás si zasoutěžili v turnajích v čerstvých novinkách - například ve hrách Fauna nebo Dračí srdce. K dispozici jsou výsledky všech turnajů.

Bohatý byl dopolední program pro školy, ale mnoho dětí přišlo i v odpoledních hodinách s rodiči. Dětských turnajů se konala celá řada, a to pro všechny věkové kategorie - nejmladšímu účastníkovi turnajů byly 3 roky. Dětský turnaj ve Viva Topo vyhrála 5letá Vivien, přestože hrály nejen starší děti, ale i dospělí!

Nově jsme zpestřili Ludotéku rychlokurzy her, na kterých jste mohli obdivovat nádherně namalované figurky ze Space Hulka nebo proniknout do taktických detailů Puerto Rica, Tikalu a dalších her. Již tradičně proběhlo také Fórum autorů, kde jste si mohli vyzkoušet například novou českou hru Verona, která vyhrála soutěž autorů deskových her, které se můžete zúčastnit i Vy. Hrou roku 2010 Akademie her vyhlásila francouzský Dixit.

Více fotek najdete ve fotogalerii, pokud máte nějaké svoje, pošlete je nám prosím pomocí jednoduché úschovny.

11. ročník – rok 2011

8.10.–16.10.2010, Praha, Tyršův dům

Letošní návštěvnost festivalu si nezadala s loňským ročníkem. Deskohraní letos přilákalo 5000 lidí, a na 63 turnajů v nejrůznějších disciplínách si přišlo zahrát dalších 1300 hráčů. Hrálo se ve všech prostorách Tyršova domu.

Hlavní částí pro veřejnost i letos byl volný herní prostor Ludotéka, kam se návštěvníci přišli naučit a zahrát si více než 500 druhů deskových her pod vedením odborných lektorů. Již podeváté se uskutečnila soutěž družstev Čtyřpohár ,letos se soutěžilo ve hrách Fresco, Navegator, K2 a Tikal. Zúčastnilo se celkem 24 družstev, vítězný pohár si odnesl tým Poslední naděje ve složení Mario Babůněk, Karel Kozmík, Milan Horák a Ondřej Demel.

Už 4. ročník mistrovství ČR v Agricole vyhrál ze 47 hráčů Martin Horáček ze Zlína. Za zmínku jistě stojí také úspěch Josefa Bohumínského v 10. ročníku Mistrovství ČR v Osadnících z Katanu a svůj pohár si vybojoval i Matyáš Veselý v 9. ročníku Mistrovství republiky v Carcassonne (z úspěšné celoroční série turnajů po republice Carcassonne Tour).

Titul 2. mistra v Dominionu převzal Jan Vaněček, který následně reprezentoval ČR v Essenu na mistrovství světa.

V nočním maratónu Bangu byl nejúspěšnějším hráčem Lukáš Majer z Prahy, juniorské mistrovství Evropy studentů v Go vyhrál ukrajinský Artem Kachanovskyi před dvěma českými reprezentanty. Během festivalu se konala ještě řada zajímavých mistrovských turnajů, podívejte se na jejich výsledky.

Mnozí z vás si přišli zahrát řadu dalších otevřených turnajů, určených pro veřejnost: např. osvědčenou Trans Americu, novinku 7 divů světa, Vysoké napětí, Galaxy Trucker a řada dalších akcí. Děti změřily své síly v novince Mlsný kocour, Veselé balónky a Děti z Carcassonne.

Absolutním vítězem Pětimysli se stal Tomáš Tvaroh ze Statenic.

Myslíme také na dětské programy: dopolední program pro školy byl poutavý a řada dětí přivedla své rodiny i na odpolední část festivalu a různé soutěže.

Nově jsme pro rodiny s dětmi připravili hlídání dětí v dětském koutku, aby si rodiče mohli v klidu vyzkoušet hru bez dětí, či obhlédnout prodejní stánky.

Rychlokurzy z loňského roku se nám osvědčily, obohatili jsme je tedy ještě o semináře, ve kterých jste mohli spolu s lektorem vyzkoušet různé důkladnější strategie dané hry.

Díky tomu jste mohli proniknout do tajů indického billiardu Carrom, kouzla Bridge nebo např. Vládce podzemí, či Go. Mohli jste také vyzkoušet čerstvou novinku Infarkt nebo Tangram pro nevidomé.

Již tradičně proběhlo také Fórum autorů, kde jste pomohli s testováním prototypů her přihlášených do soutěže autorů.

Hrou roku 2011 Akademie her vyhlásila 7 divů světa autora Antoine Bauzy.

Kde si zahrát v době mezi festivaly

Možnost naučit se hry i mimo festival nabízí celoročně otevřený Klub deskových her Paluba (hlavní organizátor festivalu). Do klubu může přijít kdokoliv, aniž by znal nějaké hry. Stačí chuť si vyzkoušet některou ze stovky deskových her, které jsou k dispozici.
Klub se nachází v Praze u stanice metra Anděl, Lidická 40 a je otevřeno po-čt 17-22h.
Informace: www.paluba.cz, 257324291, 777852582